عملیات حرارتی

 

            عملیات حرارتی

عبارت است از مجموعه ای از عملیات سرد و گرم کردن و یا به عبارتی سخت کاری و نرم کردن فلزات می باشد .همچنین عبارت است از گرم و سرد کردن فولاد ها و چدن ها برای یافتن خواص اولیه و جدید در آنها به طوری که جسم با این عملیات دچار دگرگونی شود باید خاطر نشان کرد که کار سرد فولاد ها وچدن ها جزء عملیات حرارتی محسوب نمی شود مثل نورد سرد و...

 

اهداف عملیات حرارتی :

فلزات و آلیاژها به دلایل مختلف تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد ولی قالبا هدف از عملیات حرارتی به شرح زیر می باشد :

  1. افزایش سختی و استحکام
  2. بهبود قابلیت تورق
  3. نرم کردن برای عملیات بعدی
  4. رفع تنش های حاصل از ماشین کاری ، آهنگری یا ریخته گری
  5. رفع اثرات سرد کاری و دادن اندازه دانه یکنواخت به قطعه

 

عملیات حرارتی در مورد یکی از آلیاژهای آهنی و غیر آهنی به کار می رود با این وجود تنها آلیاژهای مشخصی را می توان عملیات حرارتی کرد که معروف ترین این فلزات فولاد ها و چدن ها می باشند .

 

تفاوت های عملیات حرارتی بین فولاد ها و چدن ها :

چند اختلاف اساسی بین عملیات حرارتی چدن ها و فولاد ها وجود دارد که عبارتند از :

  1. در فولادها مهمترین عامل تعیین کننده درجه حرارت سخت کردن مقدار کربن است .
  2. چدنها ممولا دارای عناصر آلیاژی متفاوت می باشند در نتیجه از سختی پذیری بالایی برخوردار هستند به طوری که اغلب به جای سرد کردن در آب آنها را در روغن یا هوا سرد می کنند .
  3. قطعات ریختگی اغلب دارای اشکال پیچیده تری که می توانند سبب ایجاد مشکلات عملیات حرارتی آنها شود برخلاف مقاطع نازک وقسمت های خارجی که سریع گرم می شوند مقاطع ضخیم و قسمت های داخلی به راحتی گرم نمی شوند از این رو سرعت گرم کردن و زمان نگهداری در درجه حرارت سخت کردن باید به نحوی تنظیم گردد که مناسب با شکل پیچیده قطعات باشد .

 

/ 2 نظر / 55 بازدید
lمحمد

سلام اقا مصطفی ما برای نرم کردن فلز به یک کوره نیاز داریم اگه میشه راهنمایی کنید ممنون09359843991

علی

سلام روز بخیر... اگر ممکنه شماره تماسی بدهید من با شما در تماس باشم.من متالورژی میخونم گاهی سوالاتی پیش میاد که واقعا ادم توش میمونه... ممنون میشوم. مثلا اگر نمونه بعد از سرد کردن سریع دوباره گرم شود برای گرفتن تنش و در دمای مثلا مشخص بیشتر از مدت زمان لازم در اون بمونه چه اثراتی داره در مقدار سختی و استحکامش؟؟؟؟ممنون میشم شماره تماسی از شما داشته باشم....روز بخیر علی